אותיות ניקוד בערבית – המדריך המלא

לימוד השפה הערבית, עם הקסם והייחודיות שלה, מציע חוויה מרתקת ללומדים. אחד היסודות החשובים ביותר בלימוד ערבית הוא הבנת התנועות וסימני הניקוד, המשחקים תפקיד מרכזי בהבנת השפה ובדיוק ההגייה שלה. דרך התמקדות בהבנת סימנים אלו, לומדי ערבית יכולים לשפר משמעותית את יכולות הקריאה וההבנה שלהם. מאמר זה יסקור סימני ניקוד בערבית, יציע טיפים לשיפור הקריאה והכתיבה בערבית וימליץ על קורס מקצועי ללימוד השפה.

סימני ניקוד בערבית

בדומה לעברית, גם בשפה הערבית ישנם סימני ניקוד הידועים גם בשם “תַּשְׁכִּיל”. סימנים אלו משמשים לציון התנועות הקצרות והארוכות, וכן לציון צלילים אחרים שאינם מיוצגים על ידי האותיות עצמן. כמו בעברית, גם בערבית הניקוד הוא לא חובה, אך, מדובר בכלי עזר לקריאה נכונה למתחילים ואף למתקדמים. חשוב לומר כי את סימני הניקוד יש להוסיף רק לאחר שסיימתם לכתוב את המילה. הנה מספר סימני ניקוד שיש להכיר כאשר מתחילים ללמוד את השפה:

 • התנועות הקצרות – תנועות אלו נכתבות כקו קצר, אלכסוני ויורד, מעל האות או תחתיה.
 • פַתְחַה (فتحة) – פתחה בערבית מקבילה לפתח בעברית. צורתה היא קו אלכסוני יורד מעל לאות. לדוגמה: كَتَب (כתב).
 • כַּסְרַה (كسرة) – כסרה, מקבילה לחיריק בעברית. צורתה היא קו אלכסוני יורד מתחת לאות. לדוגמה: إِستقلال (עצמאות).
 • דמה دَمَة – נכתבת כאות و. מקבילה בהגייה לשורוק/ קובוץ (U) או קמץ קטן (O) בעברית. לדוגמה: مُدِير (מנהל).
 • סוכון سُكُون – מקבילה לשווא נח בעברית. צורתה היא עיגול חלול מעל לאות. לדוגמה: أَيْنُ (איפה).
 • התנועות הארוכות – תנועות ארוכות הן סימן חשוב בערבית, מאחר והן מאפשרות להבחין בין מילים בעלות הגייה דומה. לדוגמה, המילים رَجُلٌ (איש) וرَجُلٍ (של איש) נשמעות זהות ללא תנווין, אך תנועת תנווין דמה בסוף המילה השנייה מסייעת להבחין ביניהן.יש להגות אותן ארוכות ובצורה ברורה יותר מהתנועות הקצרות. תנועות אלו מורכבות מצירוף הניקוד עם קריאה מתאימה.; ا מאריכה את תנועת פתחה (A), ي מאריכה את תנועת הכסרה (i), و מאריכה את תנועת הדמה ונשמעת כתנועת [u]
 • תנווין طَوِيلَة (طويلة) – מקבילה לתנועה ארוכה בעברית. תנועה זו נכתבת רק בסוף המילה ונהגת כמו התנועה הקצרה המתאימה, בתוספת העיצור “נ”. צורתה היא שתי תנועות קצרות ברצף. לדוגמה: رَجُلٌ (איש). ישנם שלושה סוגים: תנווין פתחה – سًا – “אן”, תנווין כסרה – سٍ – “אֵן”, תנווין דמה – سٌ – “אוֹן”.
 • שדה شَدَّة (شدة), מקבילה לדגש חזק בעברית. הסימן נכתב תמיד מעל האות, בצורת “ש” והוא בא בנוסף לניקוד. תפקידו של סימן ניקוד זה הוא להכפיל את העיצור בהיגוי בלבד, בדומה להכפלת אות באנגלית. צורתה היא מעיין “ש” מעל לאות. לדוגמא: مُدَرِّسَة (מורה).
 • חמזה (ء)- מדובר בסימן חשוב בשפה הערבית, שכן באמצעותו ניתן להבחין בין מילים בעלות הגייה דומה.סימן זה יכול להופיע בתחילת, אמצע או סוף המילה.
 • ٱ – וַסְלַה (وَصْلَة) – סימן זה נכתב רק מעל האליף (ا) ומסייע בהבחנה בין מילים בהגייה דומה. היא יכולה להופיע באמצע המילה או ב-أل הידיעה. בנוסף, אין צורך להוסיף ניקוד לאליף כאשר ישנה וסלה מעליו.

טיפים לשיפור הקריאה והכתיבה בערבית

לימוד שפה חדשה דורש מאמץ ותרגול מתמשך. הנה מספר טיפים שיוכלו לסייע לכם להרחיב את אוצר המילים בערבית:

 • קריאה רגילה ומגוונת – קראו טקסטים ברמות שונות, כולל ספרים, עיתונים, סיפורים קצרים ושירה. הקריאה תאפשר לכם להתמודד עם מילים ומבנים שונים. אם אתם בשלב הראשוני, כדאי לקרוא טקסטים עם ניקוד כדי לדייק בהגיית המילים וכללי הדקדוק.
 • תרגול כתיבה עקבי – נסו לכתוב יומן אישי או סיפורים קצרים בערבית. כך, תוכלו לתרגל בניית משפטים ולהביע רעיונות.
 • האזנה לערבית – האזינו לתוכניות רדיו, פודקאסטים או צפו בסרטים ובסדרות בערבית הדבר ישפר את יכולת ההאזנה וההבנה בעיקר בערבות ספרותית. ישנם יתרונות רבים להקשבה לפודקאסטים למשל, שכן זוהי דרך מעולה המאפשרת להיחשף כמה שיותר לשפה עשירה – על מנת להבין את ההיגיון שעומד מאחורי מערכת הכתב ובכללה התשכיל. כלומר, הניקוד אמור לבטא בסופו של דבר את היגוי השפה האידיאלית אך באופן כתוב.
 • תרגול דיבור – דיבור בערבית עם שותפים או אנשי מקצוע יוכל לעזור לכם לחזק את ההבנה וההגייה של ערבית מדוברת.
 • שימוש במשאבים מקוונים – כיום, ישנם מגוון משאבים מקוונים שמספקים תרגולים, מבחנים ופעילויות בערבית.
 • קורסים מקצועיים – אם אתם צריכים מסגרת מקצועית, כדאי להירשם לקורס המציע הדרכה מקיפה בלימוד השפה בערבית.
 • סבלנות והתמדה – זכרו כי לימוד שפה הוא תהליך הדורש זמן. לכן,התמדה וגישה חיובית הן מפתחות חשובים להצלחה.

לימוד ערבית – רק בניו סקול

כאמור, אחת הדרכים היעילות ביותר ללימוד ערבית, היא באמצעות קורסים מקצועיים. כיום, ישנם מגוון רחב של קורסים, לכן חשוב לבחור בצורה נכונה.

הנה מספר יתרונות לקורס ערבית של ניו סקול:

 • הייחודיות של בית הספר- ניו סקול זהו בית ספר ישראלי לשפות 100% כחול לבן והמורים המלמדים בו פזורים בכל רחבי הארץ מצפון ועד דרום (בי”ס מורשה משרד החינוך להוראת שפות)
 • השיטה – שיטת MemoReach, פותחה על ידי מומחה הזיכרון ערן כץ. מה שמייחד אותנו מבתי ספר אחרים לשפות הוא השיטה הבלעדית שלנו ללימודי שפה. אצלנו תלמדו לדבר, תוך שימוש בעוגני זיכרון אפקטיביים. אנו מאמינים ביצירת חווית למידה סוחפת ומרתקת המשקפת את השימוש בשפה בעולם האמיתי. השיעורים שלנו כוללים סימולציות ומשחקים ייחודיים המדמים מצבים יומיומיים כדי לשפר את כישורי השפה שלכם.
 • הצוות המקצועי – אנו בניו סקול, מחויבים לספק שיעורים באיכות גבוהה. המדריכים המנוסים והגישה האישית שלנו מבטיחים שהמסע יהיה אפקטיבי ומהנה כאחד.
 • המלצות – חשוב לומר כי השיטה שלנו הוכחה כיעילה, עם אינספור סיפורי הצלחה מהלומדים המבוגרים שלנו. הם לא רק השיגו שליטה בשפה הערבית אלא גם הפגינו ביטחון יוצא דופן ביכולתם לתקשר עם דוברי שפת אם.
 • סוגי הקורסים – ניו סקול מציעה מגוון מקיף של קורסי ערבית המיועדים במיוחד ללומדים בוגרים. הקורסים שלנו פונים לאנשים ברמות מיומנות שונות, החל ממתחילים ועד למתקדמים. אנו מציעים מסלול מותאם אישית, בשיעורים קבוצתיים או עם מורה פרטי בקצב שלכם.

 

איך מתחילים? בשלב הראשון, לפני פגישת הייעוץ או במהלכה, תצטרכו לענות על מבדק שיעריך את הרמה ממנה אתם מתחילים את המסלול. תוצאות המבדק יעזרו לכם ולנו להבין מהן נקודות החוזק שלכם והיכן ניתן להשתפר כדי להצליח בקורס.

לקביעת פגישת ייעוץ צרו קשר עוד היום בטלפון 03-6033554 או בוואטספ ונשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה. לפרטים נוספים לחצו כאן.

אולי יעניין אותך גם

פעלים באנגלית

פעלים הינם המרכיבים החשובים ביותר בכל משפט באנגלית והם אלו שקובעים מה קורה, מי עושה את הפעולה, ומתי היא מתרחשת. על אף שבמאמר זה נציג…

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל