בשיטת הזיכרון: כך לימודי שפות יכולים להשאיר אתכם צעירים גם אחרי הקורס

מי מאיתנו לא היה רוצה לעצור את הזמן, להאט את הזקנה ולהישאר צעיר לנצח?

את גלולת הפלא שכולנו מחפשים עדיין לא המציאו, אבל עד שזה יקרה מסתבר שיש תחום אחד, שמעבר ליתרונות הרבים שכולנו מכירים הוא גם, תופתעו לגלות – מעכב את הזקנה!

כמו שכבר הבנתם, מדובר על לימודי שפות – וזה לא משנה איזו שפה תבחרו ללמוד.

איך זה קורה? על ידי יצירת קשרים חדשים במוח שלנו. המוח הוא איבר גמיש שבנוי מנוירונים המעבירים ביניהם מידע ומקושרים על ידי סינפסות. לימוד שפה חדשה הוא אימון למוח שלנו שמביא ליצירת קשרים חדשים ואלו משפרים את הזיכרון ואת היכולות הקוגניטיביות שלנו.

למה דווקא לימודי שפות?

אין ספק שפעולת הלימוד באופן כללי (של כל תחום) היא דבר חיובי ותורמת רבות לפיתוח האישי שלנו. אבל מסתבר שיש ללימודי שפות יתרונות ייחודיים בהקשר המוחי. בבדיקות MRI שנעשו נמצאו הבדלים נראים לעין במוחותיהם של אנשים שלמדו שפה חדשה. באופן מפתיע, השינוי לא נראה בקרב קבוצת הבקרה בה נכללו אנשים שלמדו תחום אחר.

לימוד של שפה חדשה יקל עלינו ללמוד גם שפות נוספות בהמשך. כשלומדים שפה חדשה גם שפות אחרות משתפרות בזכות כל הקשרים החדשים שנוצרים במוח.

מחקרים נוספים מראים שלמידת שפות מעקבת דמנציה ומפתחת את המח.

טיפים ללימוד שפותאיך ללמוד אנגלית ושפות נוספות? כמו שלמדנו את שפת האם שלנו

ללמוד שפה חדשה מצריך אותנו לחשוב כמו ילדים

מעבר ליצירת קשרים חדשים במוח, התהליך עצמו של לימוד שפה חדשה כבר מצריך מאיתנו להיכנס ל- state of mind של ילדים. למידת שפה היא למידה חברתית והשפה נטמעת בצורה הטובה ביותר דרך הנאה וחוויות. כולנו למדנו את שפת האם שלנו מאפס כשהיינו ילדים ועשינו זאת בצורה טובה, ובאמת מצאו שבתחום לימודי השפות יש שני נושאים מרכזיים שכדאי ללמוד מילדים:

  1. תרשו לעצמכם לעשות טעויות. בניגוד לרובנו המבוגרים, אצל ילדים עדיין לא התפתח קול ביקורתי ושופט, וזה דבר שעוזר להם שפה חדשה. שפה היא מיומנות שנרכשת בצורה הטובה ביותר דרך ניסוי וטעיה. ילדים הם לא פרפקציוניסטים כמונו ולא מפחדים לעשות טעויות. הם אכן טועים הרבה ולומדים מכך וזה עוזר להם לשלוט מהר יותר בשפה.
  2. תשתמשו בדמיון. מחקרים במדעי המוח מצאו שאותם חלקים במוח שאחראיים על זיכרון, אחראיים גם על הדמיון. אין ספק שכשהיינו ילדים חשבנו בצורה יצירתית יותר ודמיינו יותר דברים במוחנו. היכולת הזו הלכה ופחתה עם השנים, דרך ההתבגרות שלנו והחשיפה למוסכמות שונות ולקיבעונות החברה. אם אתם לומדים שפה חדשה, ככל שתשמשו יותר בדמיון ותחשבו בצורה יצירתית יותר כך גם תוכלו לזכור טוב יותר את השפה.

שיפור הביטחון ומצב הרוח שלנו

בעולם המודרני אנשים רבים פונים לטיפולים שונים על מנת לשפר את המצב הנפשי שלהם. מסתבר שלימודי שפות הם בעלי השפעות חיוביות גם על מצב הרוח וגם על הביטחון העצמי.

לימוד שפה חדשה הוא אימון למוח שלנו שמעלה את רמות הדופמין והסרוטונין – הורמונים המשפיעים לטובה על מצב הרוח הכללי ועל המוטיבציה שלנו.

נוסף על כך, מיומנות הדיבור בשפה כוללת מספר אספקטים – הגייה, שליפה של מילים מהזיכרון ובניית משפטים נכונים דקדוקית ותחבירית. כל הדברים האלה שאנו נדרשים להפעיל יחד (ועוד) בעת הדיבור משפיעים על האופן שבו אנו תופסים את עצמנו. עצם השגת המטרה שפעם נתפשה אולי כבלתי אפשרית – משפרת את הביטחון והדימוי העצמי בשל ההצלחה שמושגת.

בסרטון הזה תוכלו לשמוע עוד על ההשפעה של לימודי שפות על המוח שלנו:

ללמוד אנגלית ושפות נוספות בצורה האפקטיבית ביותר

חשבתם לקחת קורס לימודי שפות? קיימים קורסים שונים ודרכים רבות ללמוד שפה. בין אם מדובר בלימוד של קורס אנגלית או שפות אחרות, אנשים לרוב צופים בקורסים באופן פסיבי או משתמשים באפליקציה – אבל אי אפשר ללמוד רק כך שפה זרה.

למידת שפה זרה היא למידה קונטקסטואלית – חברתית, והיא מבוססת על התקשורת שלכם עם אנשים. בשביל לזכור שפה מדוברת צריך להשתמש בה ולדבר אותה עם דוברי השפה. כל קורס שלא כולל שיחות מעשיות עם מורה – לא שווה את הכסף שתשלמו עבורו. יש מספיק ספרים, אפליקציות, סרטונים ואתרים חינמיים שבהם תוכלו להקשיב, לקרוא ולכתוב בהם כדי ללמוד שפות.

ללמוד משיאן גינס בזיכרון - ערן כץדגש על פרקטיקה של דיבור בשפה: ערן כץ – שיאן גינס בזיכרון

קורס בשיטת MemoReach® ללימודי שפות שפותחה יחד עם שיאן גינס בזיכרון

בניו סקול אנחנו מלמדים אנגלית ועוד יותר מעשר שפות נוספות בשיטת MemoReach® הייחודית לבית הספר. הקורסים בניו סקול מועברים תוך מתן דגש לפיתוח יכולות הדיבור ושימוש פרקטי בשפה. זה קורה בין השאר דרך מעורבות התלמידים בשיעורים דרך דיונים ופעילויות ובזכות שימוש בתכני לימוד עדכניים, מעניינים ומותאמים אישית.

התרגול של הדיבור נעשה בניו סקול גם במפגשי חילופי השפות המתקיימים אחד לחודש במיקומים משתנים בתל אביב ודרך מפגשי לימוד ותרגול אונליין. המפגשים מאפשרים לתלמידים להתאמן בשפה באווירה קלילה ונוחה שמדמה את השימוש בשפה בעולם האמיתי.

בואו להבין כיצד להתאים את לימודי השפות באופן אישילחצו כאן לקבלת מבדק זיכרון מתנה.

אולי יעניין אותך גם

פעלים באנגלית

פעלים הינם המרכיבים החשובים ביותר בכל משפט באנגלית והם אלו שקובעים מה קורה, מי עושה את הפעולה, ומתי היא מתרחשת. על אף שבמאמר זה נציג…

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל