שיטת הכותרות: הדרך ללמוד ספרדית מדוברת או כל שפה אחרת בפחות זמן

איך ללמוד ספרדית או איטלקית מדוברת בלי להתאמץ – לפי השיטה של ניו סקול ושיאן גינס בזיכרון?

המוח שלנו התרגל לקרוא ראשי פרקים. מפאת קוצר הזמן ואינטנסיביות החיים, אין לנו תמיד את האפשרות או היכולת להעמיק יתר על המידה. לכן אנחנו יותר ויותר סורקים כותרות ופחות קוראים טקסטים לעומק.

כשמדובר בקורס ללימוד ספרדית, איטלקית או שפות אחרות, התגבש אצלנו הרושם כי מדובר בהמון עבודה. אולם, כמו שאתם קוראים כתבה או כל תוכן אחר – כך גם בשפות – יש כותרות וחלקים חשובים יותר או פחות. הנקודה הוא שיש עוגן מקשר בין רעיונות.

בטבע הדבר הזה נקרא פרקטל והוא מושג שפשוט עוזר לנו להבין איך נראה השלם הגדול יותר. אולם בלימודי ספרדית ואיטלקית (או גם שפות אחרות) צריך להבין על מה לשים את הדגש.

לימודי שפות הם פרקטל

ללמוד את הטבע של השפות – כל שפה היא פרקטל

ארבעה עקרונות שצריך להכיר כדי להתקדם במהירות בשביל ללמוד שפות:

  1. צורות הגייה בסיסיות: שפה היא קודם כל סט של צלילים שמופקים על ידי ובעזרת הגרון, הלשון, הפה ואפילו השיניים והאף. החשיבות היא להבין שתצטרכו להרגיש קצת מבוכה בהתחלה כשתתנסו בדיבור.
  2. מילים פופולריות: בכל שפה יש 1000 מילים שנמצאות בשימוש בכ-75% מכל שיחה או תוכן כתוב. היכרות ראשונית עם המילים הכי נפוצות תעזור לכם להתכונן לשיחה בסיסית.
  3. גופים ומילות קישור: מאחר שאנחנו יצורים חברתיים, נרצה לעשות שימוש במילים שמתארות לנו סיטואציות חברתיות. הוא, הם, אנחנו, את וכדומה. מילות קישור חשובות יעזרו לנו לחבר בין מילים, משפטים ורעיונות למעשה.
  4. זמנים בסיסיים: בעברית יש רק 3 זמנים, אבל בשפות כמו איטלקית או ספרדית יש הרבה יותר שצריך ללמוד. המטרה בהן היא לתאר ביתר דיוק מה קרה, קורה או יקרה. מומלץ להתחיל מבניית משפטים ראשונים לפי חוקי הבסיסיים ביותר ומשם להמשיך רק לאחר הבנה והטמעה.

אם נסתכל על ברוקולי, צורה של ברק או אפילו כורי עכביש, נבין את הצורה הכללית של הדבר גם מהסתכלות בחלק קטן ממנו – אבל החלק הזה חייב להיות ממצה ומקיף ככל הניתן.

ללמוד איטלקית, ספרדית ושפות אחרות לפי שיטת הכותרות

אחרי שלמדנו מה הכי חשוב להכיר בספרדית, איטלקית ולימודי שפות אחרות, נשתמש בשיטת הכותרות כדי לייעל את זמן הלימוד. בכל אחד מהעקרונות הרשומים לעיל, יש מן ה״כותרת״. כלומר, הוא מעביר את הרעיון בתמצית.

הסוד הוא לדעת לתמצת עוד יותר את כל הדברים שצריך לזכור וזאת באמצעות כותרות. כלומר לפי שיטה זו, תצטרכו לקחת למשל קבוצות מילים, ביטויים או צורות הגייה ולתת להן כותרות. היא לאו דווקא חייבת לקבל היגיון כלשהו, אלא רק שתהיה להן משמעות אישית עבורכם.

אם למשל בלימוד ספרדית או איטלקית ניקח מילים פופולריות מילות קישור – אפשר לבחור באות מסוימת לכל קבוצת מילים. אבל מה שיהיה יותר זכיר זה אם תמצאו כותרות יותר יוצאות דופן.

בעברית נגיד אפשר להחליף את ״אחד״ ל״אוהד״, שתיים ל״חיים״ וכן הלאה. אם אנחנו באמת מכירים אנשים עם השמות האלו, יהיה לנו קל לדמיין מילים מסוימות שנקשר אליהם זהו פתרון ידידותי לכל מי שלא זוכר טוב.

ממחקרים שנעשו על קונים בסופר, אנחנו נוטים לזכור 4-7 מוצרים בממוצע מתוך הרשימה. אבל תארו לכם אם נהפוך כל אחד מהמוצרים לכותרת בפני עצמו?

כמו שאת המאמר הזה נוח לכם יותר לקרוא הודות לכותרות ולחלוקה למספרים, כך גם שפות כמו ספרדית ואיטלקית יהיו לכם קלות יותר ללימוד אם תעבדו נכון.

לדוגמה, הכותרות יכולות להיות:

  • אות ראשונה במילה
  • דמות שמזכירה נושא כלשהו
  • צבעים שמזכירים תכנים מסוימים
  • תנועת פה שמזכירה הגייה של מילים המצריכות אותה
  • סיומות – לקבץ מילים לפי איך שהן מסתיימות

אחרי שתגדירו את הכותרות תוכלו להכניס את המילים הרלוונטיות ולהתאים אותן לכותרות. דמיינו את משמעות המילה, העוגן המקשר שלה והסיטואציה שבה תצטרכו לעשות בה שימוש. כלומר חברו להן סיפור או קונטקסט מסוים – מופרך כמה שיהיה, העיקר שיהיה זכיר. כך תוכלו לשלוף אותן ביתר קלות בהמשך.

אחרי שתכתבו הכל בדקו את עצמכם לאחר הכנת הכותרות ונסו להגיד את המילים בקול רם, אפילו לעצמכם. זוהי דרך לזכור פרטים רבים ולהכניס אותם לתוך תבניות מוכנות מראש.

ללמוד משיאן גינס בזיכרון - ערן כץ

ללמוד לפי השיטות של שיאן גינס בזיכרון 

ללמוד קורס ספרדית ואיטלקית או שפות אחרות לפי טכניקות זיכרון

רבים מאיתנו מחפשים קיצורי דרך לביצוע של משימות מסוימות. אז אם מדובר בלימוד של שפה זה בטח נחוץ עוד יותר. אבל קיצור דרך זה לא אומר שלא נצטרך להשקיע, אלא פשוט נידרש למצוא כלים שיעזרו לנו לזכור טוב יותר.

כולנו נתקלנו במצב שבו המילה עומדת לנו על קצה הלשון. לרוב כשמישהו אחר מדבר אנחנו מצליחים להבין, לפחות חלקית, אבל כשמגיע תורנו לדבר – דממה מוחלטת. זה לא נעים אבל יש מה לעשות.

בזכות השיטה שפיתחנו עם שיאן גינס בזיכרון, ערן כץ, תלמידים בניו סקול מגיעים לתוצאות מרשימות כבר בתוך 3 חודשים. הרעיון הוא לשלב טכניקות זיכרון בקורס ללימוד אנגלית, ספרדית, איטלקית או בכל שפה אחרת שאותה אנחנו מלמדים בבית הספר.

ישנן טכניקות רבות נוספות שבהן אפשר להשתמש בשביל ללמוד שפות, אבל בראש ובראשונה כדאי לעשות זאת ביחד עם אחרים. לימוד בקבוצה תורם למוטיבציה ומכניס אותנו למסגרת. אם תרצו לקבל טעימה מהקורסים שלנו בניו סקול – השאירו פרטים כאן למטה. בהצלחה!

גם לכם יש זיכרון לשפות – אנחנו יודעים איך להפעיל אותו.

אולי יעניין אותך גם

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל