ראשי שנה מסביב לעולם, שאולי לא הכרתם

שנה חדשה | מנהגים מסביב לעולם | תרבויות | היסטוריה

לכל תרבות יש את ההיסטוריה שלה, שהובילה לחגיגות ראשי שנה מעניינים והזויים במיוחד –
כפי שנגלה בהמשך הכתבה. חלקם קשורים בחובות, בפילים, מלאכים ובמה לא בעצם.

אז תתכוננו לקריאה שתגרום לכם לתהות ‘מה לעזאזל’, או לקרוא את השורה שוב רק כדי לוודא שהבנתם נכון.

 

סרי לנקה – שני ראשי שנה באותו החודש

סרי לנקה
הר Adam’s Peak במרכז סרי לנקה, מוקד קדוש לעלייה לרגל

באי סרי לנקה חיים שני עמים – הבודהיסטים הסינהלים, קבוצת הרוב, ולצידו מיעוט של הינדים טמילים. ראש השנה הטמילי (של המיעוט) נחגג באביב, ומציין את יום שוויון היום והלילה – שני חצאים המרכיבים את היממה, כמו שני העמים המרכיבים את המדינה. גם בראש השנה הסינהלי (קבוצת הרוב) חוגגים, במועד סמוך, את התחדשות ירחי השמיים וכן את המאורע ההיסטורי – הגעתו של נסיך השלום מהשמיים, אינדרדבה, כדי לברך באושר ובשלום את בני האדם החיים על האדמה. בין אם היה מלאך ובין אם העמים חיים בשלום, בסרי לנקה נחגגים שני ראשי שנה בצירוף ניקיון אביב נרחב.

מיאנמר (בורמה) – שנהיה לחדק ולא לזנב

האל ברהמה
פסלון האל ברהמה

המסורת הבורמזית עתיקת היומין מספרת על האל ברהמה, יוצר האנושות והיקום שהתערב עם מלך האלים, תאגימין, על חידה מתמטית. המפסיד היה צריך לכרות את ראשו, ולהניח עליו ראשו של פיל. בתחרות הפסיד ברהמה, וראשו אכן נערף והוחלף בראש של פיל, אבל ראשו הערוף עדיין היה חזק ומלא עוצמה. אילו השליכו את הראש לים, הוא היה מתייבש; אילו שמטו אותו לקרקע, היא הייתה נחרכת; ואם היו מחליטים לשגר את הראש לשמיים, היו פורצות בהם להבות. בסופו של דבר הוחלט כי נסיכות שונות יישאו את ראשו, כל אחת במשך השנה, ובראש השנה הבורמזי מציינים את העברת ראש הברהמה מיד ליד. החגיגות, אשר נערכות בסוף אפריל, מלוּות בקרבות מים מסורתיים ובחגיגות בחוצות הערים.

אתיופיה – פערים היסטוריים

מצרים העתיקה
כתב חרטומים מצרי

זוכרים את השפה המצרית העתיקה? מסתבר שהיה לה לוח שנה שעדיין נמצא בשימוש,
אבל באתיופיה. ספירת השנים המקובלת כיום בלוח האתיופי היא מיום הבשורה למרים – היום שבו, על פי האמונה, בישר המלאך גבריאל  למרים שהיא נושאת ברחמה את ישוע. קיים פער של כמה שנים בין שני הלוחות, מפני שהכנסייה האתיופית והכנסיות האירופיות התבססו על חישובים שונים באשר לשנה שבה חלה התגלותו של גבריאל. לכן, הלוח האתיופי מקדים את האירופאי ב-9 חודשים בתיאוריה, אבל ב-7 שנים בפועל.
מעניין לקרוא עוד על לוחות שנה מסביב לעולם.

הלוח הבהאי – בחיפה חיים בשנת 176 לספירה

הגנים הבהאיים
הגנים הבהאיים, חיפה

לוח השנה הבהאי מתחיל בשנה שבה הכריז על עצמו סייד עלי מוחמד שיראזי, סוחר פרסי בן 25, שהוא ה”באב” או “המובטח”. האירוע התרחש ב-21 במרץ 1844, וכעבור 5 שנים הוא הוצא להורג. בלוח הבהאי ישנם 19 חודשים, וכל חודש כולל 19 ימים. אחד החודשים הנקרא איאם-י הא – והוא מונה 5 או 4 ימים בלבד, על מנת להתאימו ללוח השמש. בימים אלו נערך פסטיבל ראש השנה. ראש השנה הבהאי נקרא “נו-רוז”, ומבוסס בעצמו על ראש השנה הפרסי שנחגג באביב.

נפאל – חול מזהב

נפאל

ראש השנה הנפאלי נחגג בתאריך המציין מאורע פילנתרופי. על פי האגדה, האסטרולוג של מלך בהקטפור (עיר בעמק קטמנדו), חזה כי חול מעמק קטמנדו יהפוך לזהב באמצע הלילה. המלך ההודי שלח צוות של עובדים לקטמנדו כדי לאסוף חול מאותה נקודה בשעה המיוחדת. סוחר מקומי בשם סנקהאחר סאחווה ראה אותם נחים עם סלי החול שלהם, ותהה מדוע חייליו של המלך אוספים חול באמצע הלילה. הסוחר האמין שהחול יהיה יוצא דופן, ולכן קנה אותו מהם. למחרת גילה סאחווה שהחול שלו הפך לזהב, ואילו מלך בהקטפור נותר עם ערימת חול רגילה שחפרו המשרתים בהמשך הערב. סאחווה השתמש בזהב כדי לפרוע את חובות העם הנפאלי כולו, ומאז נחגגת השנה החדשה ביום הפירעון.

 

בונוס מיוחד: לחצו כאן כדי לצפות בעוד מהמנהגים השונים לציון שנה חדשה מסביב לעולם!

ולא משנה איזה ראש השנה אתם חוגגים,
אנחנו בטוחים שאתם מאחלים לעצמכם שנה טובה יותר ובריאה יותר.
אחת הדרכים להגיע לשם, היא ללמוד שפה חדשה!

שואלים את עצמכם למה כדאי ללמוד שפה חדשה? ואיך היא תתרום לכם?
או שכבר קיבלתם את ההחלטה ללמוד אחת בשנה החדשה? אז הנה כל מה שצריך לדעת על לימודי שפות.

אולי יעניין אותך גם

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל