איך מזהים שבץ מוחי וכיצד זה קשור ללימודי שפה?

מה הקשר בין שבץ מוחי ולימודי שפות?

מסתבר שלימודי שפה שנייה חשובים לא רק לתקשורת בעבודה ובחיים האישיים, אלא הם גם מסייעים לבריאות. מחקרים חדשים בתחום השפות מצביעים על כך שהביצועים הקוגנטיביים של דוברי שפות שומרים עליהם ומסייעים להם בהחלמה משבץ מוחי. מחקר חדש שנערך בקרב דוברי שפות כגון רוסית, צרפתית, איטלקית, אנגלית, ספרדית, הינדו וערבית מצא כי אלו שדיברו יותר משפה אחת ׳אימנו׳ את המוח שלהם לתרגם סימולטנית משפה אחת לשנייה ובכך הפעילו יותר אזורים במוח.

בחיי היומיום אנו מרגילים את המוח שלנו לתפקד על ׳טייס אוטומטי׳ ובכך מונעים ממנו להתפתח וליצור קשרים חדשים בין מיליארדי הנוירונים. על כן, המחקרים במדעי המוח מגלים לנו כיום כי קורסי שפות יכולים לא רק לשפר את חיי החברה והתעסוקה שלנו, או להכיר תרבויות אחרות, אלא גם לסייע לנו להילחם בסכנות בריאותיות.

איך מזהים שבץ מוחי ומה עלינו לעשות לאחר מכן?

לאחרונה פורסמו שאלות האבחנה לזיהוי מוקדם של שבץ, אשר בתורו יכול לסייע בהצלת החיים ואיכות החיים של האדם שסובל משבץ מוחי. נדגיש כי ההמלצות שמובאות כאן אינן מובאות כתחליף לאבחנה רפואית ויש להיוועץ ברופא בעת חשש לשבץ מוחי. ישנן שלוש דרכים לדעת האם אדם קיבל או מקבל שבץ מוחי ובמקרה כזה עליכם לפנות לגורם רפואי מקצועי בהקדם האפשרי על מנת לסייע ואולי אף להציל חיים! החשיבות של זיהוי התסמינים היא קריטית ולכן נבקשכם לזכור את הכללים הבאים כאשר אתם חושדים שאדם שפגשתם עובר שבץ מוחי:

1. בקשו מהאדם לחייך חיוך מלא מאוזן לאוזן.
2. בקשו מהאדם לחזור אחריכם ולסיים משפט שלם.
3. בקשו מהאדם להרים את שתי ידיו מעל לראשו.

במידה שאותו אדם לא הצליח ולו באחת המשימות הפשוטות הללו, התקשרו למגן דוד אדם או קראו לעזרה! במצב כזה יש להיבדק על ידי רופאים מומחים ולטפל בבעיה ובתסמינים בהקדם האפשרי. כמובן שבשלב הזה נאחל לכולכם בריאות שלמה ואריכות ימים, אך זכרו את חוק חמ״ה: חיוך, משפט והרמת ידיים!

לימודי שפות ושיפור יכולות הזיכרון

מחקרים מראים כי לימודי שפות הן כלי אפקטיבי שיעזור לכם לפתח את המוח, לשפר את יכולות הזיכרון ולהאט התפתחות של תופעות דמנציה.

איך זה קורה? על ידי יצירה של קשרים חדשים במוח. המוח שלנו הוא איבר גמיש שבנוי מנוירונים המעבירים ביניהם מידע ומקושרים על ידי סינפסות. לימוד שפה חדשה הוא בדיוק האימון המוחי שמביא ליצירת קשרים חדשים כאלו המשפרים את הזיכרון ואת היכולות הקוגניטיביות שלנו.

למה דווקא לימודי שפות?

אין ספק שלמידה באופן כללי היא דבר חיובי ותורמת רבות לפיתוח האישי שלנו. אבל מסתבר שיש ללימודי שפות יתרונות ייחודיים בהקשר המוחי.

במחקר הזה מראים איך בבדיקות MRI שנעשו נמצאו הבדלים נראים לעין במוחותיהם של אנשים שלמדו שפה חדשה. באופן מפתיע, השינוי לא נראה בקרב קבוצת הבקרה בה נכללו אנשים שלמדו תחום ידע אחר.

ויש יתרון נוסף – לימוד שפה חדשה יקל עלינו ללמוד גם שפות נוספות בהמשך. כשלומדים שפה חדשה משתפרים גם בשפות אחרות בזכות כל הקשרים החדשים שנוצרים במוח.

תוכלו לקרוא עוד על כך בכתבה שהכנו בנושא.

שיפור בביטחון העצמי ובמצב הרוח שלנו

לימוד שפה הוא אימון מוחי שמעלה את רמות הדופמין והסרוטונין – הורמונים המשפיעים לטובה על מצב הרוח הכללי ועל המוטיבציה שלנו.

רק מיומנות הדיבור בשפה כוללת מספר אספקטים – הגייה, שליפה של מילים מהזיכרון ובניית משפטים נכונים תחבירית.

כל הדברים האלה שאנו נדרשים להפעיל יחד בעת הדיבור, משפיעים על האופן שבו אנו תופסים את עצמנו. השגת המטרה של דיבור בשפה חדשה לגמרי – מעלה את הביטחון והדימוי העצמי בזכות ההצלחה שמושגת.

קורס שפה בשיטת MemoReach® שפותחה יחד עם שיאן גינס בזיכרון

בניו סקול אנחנו מלמדים אנגלית, צרפתית, ספרדית, סינית, יפנית ועוד מגוון שפות בשיטת MemoReach® הייחודית לבית הספר.

בקורסים בניו סקול אנחנו שמים דגש על פיתוח יכולות הדיבור והתקשורת בשפה. זה קורה דרך סימולציות, דיונים ופעילויות שונות ובזכות שימוש בתכני לימוד עדכניים, מרתקים ומותאמים אישית.

התרגול של הדיבור נעשה בניו סקול גם במפגשי חילופי השפות המתקיימים בתל אביב ודרך מפגשי לימוד ותרגול אונליין. כך התלמידים ממשיכים להתאמן בשפה באווירה קלילה ונוחה שמדמה את השימוש בשפה בעולם האמיתי.

רוצים להבין כיצד נכון לכם ללמוד? לחצו כאן לקבלת מבדק זיכרון מתנה.

 

אולי יעניין אותך גם

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל