לקראת קורס ללימוד אנגלית או כל שפה אחרת? כך טכניקות זיכרון ותכנון חכם יגרמו לכם להצליח

בשוק התעסוקה, המחיר שתשלמו אם לא תשלטו באנגלית עסקית הוא עצום. אולם מחיר תחושת הכישלון שמתלווה לחוסר היכולת לדבר אנגלית כמו שהייתם רוצים הוא אפילו גדול עוד יותר. בכדי להבין טוב יותר איך ללמוד אנגלית ושפות אחרות נציג כאן 5 נקודות חשובות להצלחה בלימודי קורס אנגלית:

  1. הבנת דרך ההתקדמות של למידת השפה
  2. הפנמת צורת ההתנהגות החברתית שלי
  3. הכנה מדויקת לקליטת הידע והכישורים
  4. הגדרת היעד בצורה שניתנת למדידה
  5. שילוב של טכניקות זיכרון לאורך התהליך

“חמש מתנות למוח” הוא אחד הספרים המרכזיים והחשובים שכתב ערן כץ – שיאן גינס בזיכרון – אך הוא עוסק דווקא בשכחה. זיקוק של המסרים בספר ידגים לכם עד כמה חשוב להתגבר על טראומות, כישלונות, טעויות ואכזבות, ולא תאמינו עד כמה זה קשור לשליטה שלכם באנגלית מדוברת או עסקית.

לימוד קורס אנגלית על פי ערן כץ

לימוד של קורס אנגלית לפי ערן כץ – שיאן גינס בזיכרון

למוח האנושי יש מנגנון טבעי של הימנעות מסבל. מגיל צעיר אנחנו משתדלים להרוויח ולא להפסיד, לנצח ולא להיכשל. הכול תוך ניהול הסיכונים שאנחנו יודעים להתייחס אליהם. לכן במקרים רבים, נעדיף לוותר מראש במקום להתאכזב במצב של כישלון. כתוצאה, רבים מאיתנו פשוט לא מנסים – וזו הטעות הגדולה ביותר.

עם הצטברות באתגרים בחיינו, חלקנו מפתחים חסינות מנטאלית כלפי בעיות – בשעה שאחרים מעדיפים להימנע מהן. קורס לימודי אנגלית עסקית או מדוברת הוא בדרך כלל מהדברים מעמתים אותנו עם הקשיים האלה. שכן בשביל להתמודד עם קושי צריך כלים, טכניקות ומודלים שמוטמעים בקורסי השפות של ניו סקול.

מודל ההתקדמות של לימודי אנגלית והשפות האחרות

רוב משתמשי האפליקציות יעידו שהם לומדים מילים ומשפטים, קצת דקדוק ואולי גם הגייה, אבל הם לא באמת מצליחים לפתח מיומנות דיבור. הסיבה היא מאוד פשוט: שפה נועדה לתקשורת בין אנשים ולא בין אדם לתוכנה. ישנו פער בין הידע הנערם לבין הכישור עצמו ויכולות השליפה בשיחה.

מודל ההתקדמות של לימודי שפות
קרדיט - תאגיד השידור הישראלי

ללמוד אנגלית ושפות אחרות בצורה הוליסטית

מאחר ששימוש באפליקציות ללימוד אנגלית ושפות אחרות לא באמת מביא אותנו לכדי דיבור ושליפה של המשפטים בשיחה, רובנו נשארים בחלק התחתון של המודל ורק צוברים ידע. אולם כשהיינו ילדים ולמדנו את שפת האם שלנו, פיתחנו מיומנויות דיבור בד בבד עם צבירת הידע. זוהי דרך הוליסטית ללמוד אנגלית או שפות אחרות.

גרף ההתקדמות שלנו בצבירת הידע באנגלית או שפות אחרות הוא ליניארי, אך ההתקדמות בפיתוח הכישורים היא ספיראלית. כלומר,כדי להתקדם חייבים לעבור תהליך של ניסוי וטעייה, הכולל חזרה לאחור ושיפור ביצועים מתמיד. כאן הפרפקציוניסטים שבינינו מתקשים כל כך – כי אפשר להצליח באמת מההתחלה כמו בתהליך צבירת הידע.

הפרדוקס הוא, שבשביל לחתור למצוינות צריך לטעות והרבה. למעשה, מה שיביא אותנו לשליטה ושליפה מעולה זה בעיקר החיבור או אי החיבור שלנו למה שהשפה מייצגת בעינינו. למעשה, מחקרים רבים מראים שאנשים שאין להם מוטיבציה או חיבור רגשי עם תרבות, היסטוריה או אנשים הקשורים לשפה הנלמדת – פשוט לא יגיעו לרמת שפת האם.

אנגלית עסקית ועבודת צוות לפי שיטת DISC

בכדי להבין איך לפתח יכולות דיבור באנגלית חשוב להבין את דפוסי ההתנהגות וסגנון התקשרות של האדם. מבחן DISC שחלקכם אולי כבר מכירים יכול לעזור לנו מאוד למפות את החוזקות והחולשות שלנו – הן בשביל קורס אנגלית בניו סקול והן בשביל פיתוח יכולת עבודה בקבוצה. השיטה פותחה על ידי פרופ’ מרסטון מאונ’ הרווארד בשביל לעזור לארגונים למיין עובדים לצוות מקצועי. אולם כיום ידוע שניתן להבין ממנה הרבה יותר.

לקראת קורס ללימוד אנגלית או כל שפה אחרת?

מבחן DISC בניו סקול – מתכוננים ללמידת אנגלית נכונה

ניתוח של תוצאות המבדק מסייעות לאדם להבין איך להתמודד עם הקשיים והפחדים שלו בצורה מושכלת יותר. למשל, אדם שהוא ביישן ומופנם אולי אהוב יותר על ידי חבריו ומכריו, אבל בעבודה כמו גם בפיתוח יכולות דיבור באנגלית מדוברת – נדרשת תעוזה, נחישות ויכולת של לקיחת סיכון להיכשל.

כל זה לא אומר שצריך לשנות את האופי או לקחת צעדים חסרי תקדים בחיים האישיים או המקצועיים. אם כי, מדובר בכמה פעולות פשוטות, כמו שינוי גישה וצורת התייחסות כלפי עצמינו. אם למשל נרצה לבקש העלאה מהבוס, נצטרך לקחת בחשבון שאולי נשמע תשובה שלילית. אבל כידוע, את ה”לא” כבר יש לנו בכל מקרה, אז מקסימום נשמע “כן”. כך גם בקורס אנגלית – חשוב להתנסות ולטעות – כדי ללמוד ולהצליח.

בניו סקול אנו מבצעים אבחון DISC כדי להבין את סגנון התקשורת כדי לייצר תמהיל מצוין וסינרגיה מעולה בין המורה לתלמידים. האבחון כולל גם מבדק סגנונות לימוד וזיכרון, כאשר הוא אורך כ-25 דקות סה”כ. ביצוע האבחון הוא הכרחי להשתתפות בקורס אנגלית או שפות אחרות, כחלק מהשיטה שפיתחנו עם ערן כץ.

מבדק סגנונות לימוד לאנגלית מושלמת

כל אחד מאיתנו קולט מידע בצורה אחרת. כשמדובר בידע בלבד, כמו שראינו קודם, אז אנחנו מוצאים דרכים לזכור כדי לדעת. אבל בשביל לקלוט שפה יותר טוב אנחנו צריכים להבין איך אנחנו זוכרים. זיכרון הוא למעשה כל מה שנתפס בחושים שלנו: ראייה שמיעה ותחושה במקרה הזה.

השילוב האידיאלי של למידת שפה הוא בין קריאה, הקשבה והתנסות. חשוב להבין כי לסדר יש חשיבות וכן לחלוקה בין שלושת העקרונות באופן מותאם לתוצאות המבדק. למשל, אדם ויזואלי יצטרך לקרוא או לכתוב קודם כל, לעומת שמיעתי שיעדיף להקשיב או הקינסתטי שיירצה להתנסות ולהתחיל כמה שיותר מהר.

מבדק סגנונות לימוד לקורס שפות

מבדק סגנונות לימוד: מומלץ לעשות לפני שנרשמים לכל קורס אנגלית

בסיום המבדק אנחנו מנתחים את התוצאות ביחד עם המועמדים ומציעים המלצות להמשך. התוצאות יכולות להשפיע על אופי הקורס, סוג התהליך ושיטת הלימוד. כשלמדנו בבית ספר הייתה שיטה אחת (מיושנת) שלפיה המורה לימדה. בניגוד לזה – כשבית הספר עובד נכון יש להתאים את השיטה לתלמיד ולא להיפך.

בית ספר לאנגלית ושפות נוספות חייב להעניק לתלמיד כלים ולגרום לו להבין איך נכון בשבילו ללמוד. בלי התאמה לצרכים האישיים של התלמיד לא ניתן להגיע לרמה מקצועית גבוהה. משך הלימוד והאינטנסיביות חסרי השפעה כשהשיטה היא לא מותאמת ואפקטיבית.

הגדרת יעדים ומדדים לביצוע

בשביל להצליח צריך להתמיד – את זה כולם יודעים. אבל מה שיותר חשוב מלהשקיע – זה לעשות זה בזמנים ובמקומות הנכונים. חשוב מאוד להבין מה עוזר לכם להתרכז, איפה זה קורה ומתי. גם אם לומדים סתם בשביל הכיף חייבים להגדיר מטרות – אחרת אי אפשר לדעת אם הצלחנו.

בהתחלה, מאחר שאנחנו לא יודעים כמה זמן לוקח לנו להשתפר ולבנות את הדרך להצלחה – יש לבחון תשומות במקום תפוקות. כלומר – לא מה אני משיג בחצי שעה של לימוד – אלא לוודא שהחצי שעה הזו נעשית ועדיף בכל יום. מומלץ לקבוע עם עצמכם פגישות ולהתייחס אליהם ברצינות, למרות שמדובר ב”סך הכול” בלימוד אנגלית – לבד או בקבוצה.

אחרי שכבר צברנו קצת קילומטראז’ ואנחנו יודעים מה אנחנו מפיקים בחצי שעה, כדאי להגדיר יעדים אתגריים כדי להפוך את השעה הזו לאפקטיבית ביותר. לדוגמה אם למדנו קודם 30 מילים בחצי שעה – אפשר להעלות את זה בעוד 10 או 20. גם תלמידים שסתם משקיעים בקורס ללימוד צרפתית בשביל הכיף חייבים להגדיר יעד ולהבין איך הם מגיעים אליו.

השורה התחתונה היא להגדיר מה רוצים להשיג. האם זו היכולת להעביר מצגת עסקית באנגלית? להרשים בראיון עבודה עם אנגלית מדוברת ברמה עסקית? לכתוב מיילים מושלמים בהתנסחות מצוחצחת? אלו מטרות שכל אחד שרוצה להגיע להישגים מרשימים צריך לכוון אליהן.

 טכניקות זיכרון שעוזרות ללמוד אנגלית

טכניקות זיכרון ללימוד בקורס אנגלית ושפות נוספות

בשביל להכיר טכניקות להטמעת הידע והכישורים בלימוד אנגלית צריך קודם להבין איך זיכרון לשפות עובד ומה אנחנו נוטים לזכור בדרך כלל. אנשים בדרך מופתעים כשהם מבינים שזיכרון זה לאו דווקא דברים שקרו במציאות. כלומר, אפשר ורצוי להמציא זיכרונות חדשים. אך לשם כך יש להצית את הדמיון והיצירתיות.

המוח שלנו הוא לא דיסק קשיח שיש לו שטח אחסון מוגבל. רוב האנשים יכולים לזכור אינסוף פרטי מידע והרבה מאוד שפות. הבעיה היא בעיקר הפסיכולוגיה האנושית שחוסמת אותנו מלהצליח. הסיבה שכשהיינו ילדים קלטנו את השפה שלנו בצורה מצוינת היא שלא הייתה לנו בעיית ביטחון והדמיון שלנו היה משוחרר.

ככל שאנו מתבגרים החיים מכניסים אותנו לתבנית שקשה לצאת ממנה וזה מה שמונע מאיתנו לפתח דמיון. דמיון מפותח פותר בעיות, ממציא זיכרונות, עוזר בהסקת מסקנות והעלאת רעיונות מוצלחים ויעילים. ככל שנשקיע בו יותר, כך גם הלמידה שלנו תשתפר – בייחוד במהלך קורס אנגלית מדוברת או עסקית.

קיימות מגוון של טכניקות המפורטות בספריו של ערן כץ, כגון “סוד הזיכרון המצוין” (מומלץ להתמקד בפרק שעוסק בלימוד אנגלית ושפות נוספות). חלקן מאוד קלילות ליישום ואחרות מצריכות תרגול ומשמעת עצמית. דווקא היציאה מהקופסה והשימוש בטכניקות זיכרון הם אלו שהופכים את הלימוד ליותר מהנה ומיוחד (ומשום כך גם זכיר). הטכניקות פזורות לאורך הרמות, וקורסי האנגלית והשפות הנוספות שלנו בתל אביב מתאימים למתחילים ומתקדמים.

בית ספר לאנגלית ושפות נוספות חייב להשתמש בטכניקות הללו ברמה הפרקטית של השיעורים והתרגול. בניו סקול, החלטנו להקל על התלמידים הן בתהליך הלימוד של השפה והן במחיר הכספי של הקורסים. לפרטים נוספים על המבדקים, הקורסים והשיטה השאירו פרטים וניצור אתכם קשר טלפוני. בהצלחה בלימוד!

נגן וידאו

אולי יעניין אותך גם

פעלים באנגלית

פעלים הינם המרכיבים החשובים ביותר בכל משפט באנגלית והם אלו שקובעים מה קורה, מי עושה את הפעולה, ומתי היא מתרחשת. על אף שבמאמר זה נציג…

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל