החלטת ללמוד אנגלית מדוברת לבד ועכשיו צריך להתחיל לדבר – מה מומלץ לעשות?

אז ראשית, כל הכבוד על ההחלטה החשובה.

לא כולם יכולים לפתח מיומנויות דיבור בלי לתקשר עם אחרים – בייחוד כשאין מורה או מישהו אחר שעוזר בסביבה.

שברו את מחסום המבוכה

על מנת ללמוד ולהגיע לרמה טובה של אנגלית מדוברת וכדי להיות מסוגלים להשתמש בכישורים – צריך לתרגל גם לבד.

לכן, קודם כל – התחילו משבירת מחסום המבוכה ונסו לתרגל מול מראה או על ידי הקלטת המשפטים שבניתם.

לאחר מכן תנו לעצמכם פידבק במטרה לשפר ולחדד את ההגייה, התחביר והשימוש הנכון בזמנים. אנחנו בדרך כלל שופטים את עצמנו לחומרה ובמקרה הזה – זה יכול לעזור.

ניתן למצוא דמות טלוויזיונית דוברת אנגלית שאנחנו מתחברים אליה ולהתחיל לחקות אותה.

גל גדותמצאו דמות דוברת אנגלית שאתם מתחברים אליה

היום אפשר אפילו ללמוד אנגלית מדוברת לבד, באינטרנט מהמחשב או מהטלפון הנייד, בלי לצאת מהבית. עם זאת, מומלץ להתנסות בדיבור פרקטי באנגלית עם דוברי השפה כדי לבדוק את עצמנו כל הזמן.

כמו כן, כדאי להבין מהו סגנון הלימוד המתאים ביותר באופן אישי על ידי מבדק פשוט שאפשר לעשות בחינם וכך יכול לסייע מאוד בקיצור תהליך הלימוד (עוד פרטים בהמשך).

אז איך לומדים אנגלית מדוברת לבד?

אנגלית מדוברת: שלב אחר שלב

עצה של מומחים – אל תתחילו מדקדוק! חשוב להבין שההבדל בין עברית לאנגלית הוא קודם כל באופן שבו מתארים זמנים בכלל ופעלים בפרט.

הרעיון הוא פשוט: בעברית יש שלושה זמנים (עבר, הווה, עתיד וגם כמובן ציווי) כאשר באנגלית ובשפות לועזיות רבות אחרות, יש הרבה יותר.

המטרה מאחורי זה היא לתאר באופן מדויק יותר את מה שקרה, קורה או יקרה, למשל על ידי הווה מתמשך או עתיד שיתכן ויקרה (הרי לא ניתן לצפות באמת את העתיד).

ברגע שבאמת מבינים את העיקרון הזה, קל יותר לקלוט איך לדבר נכון בלי לדבוק בתבניות הטיפשיות שלמדו אותנו בבית הספר.

רובם המוחלט של דוברי האנגלית מסביב לעולם אינם בכלל מכירים את כל חוקי הדקדוק הללו באנגלית (Present Simple למשל). לא מאמינים? צפו בסרטון:

באנגלת יש פעלים מוזרים כמו למשל ״הוויה״. כל מה שצריך להבין כאן הוא שבמקרים רבים יש פועל שהוא למעשה נסתר בעברית – הוויה. אנחנו פשוט פוסחים עליו כי אין בו צורך מאחר שאין הרבה סוגי זמנים כאמור.

לדוגמה, לפי עקרון זה ׳אני הולך עכשיו הביתה׳ היה הופך למשפט ׳אני בהוויית הליכה הביתה עכשיו׳ או באנגלית: I am walking home. במילים אחרות, is, am, was, will הם פעלים שאנחנו פשוט לא משתמשים בהם בעברית.

כך גם הרבה מילים אחרות שאנחנו לא משתמשים בהן בעברית, הן נפוצות מאוד באנגלית. לאחר שאנו מבינים את הרעיון הזה – הרבה יותר קל ללמוד אנגלית מדוברת גם לבד.

חשוב לנסות ולטעות!

השלב הבא שצריך להבין הוא שמאחר שאין צורך להתמקד בחוקי דקדוק, אלא בניסיון בלתי פוסק לדבר בכל הזדמנות שיש, אך בהדרגה ובלי להעמיס על עצמך יותר מדי.

בין אם לבד מול המראה על ידי חיקוי של משפטים ומילים ששמעת ובין אם על ידי ניסיון למצוא דובר אנגלית מנוסה – צריך לתרגל באופן שוטף ולקבל תיקונים או לבדוק את עצמך לפי החומרים שמצאת באינטרנט.

העקרון החשוב ביותר ברכישת שפה, בדיוק כמו התהליך שעוברים ילדים, הוא לנסות ולטעות.

מי שלא טועה לא מצליח – כלומר, ניסוי וטעייה הם קריטיים להצלחה בלימוד האנגלית המדוברת. שפת אם נרכשת קודם על על ידי הקשבה ואז ניסיון לדבר.

ילדים ופעוטות טועים בלי סוף – במשך שנים. אין להם ברירה כי התקשורת היא כלי הישרדותי, קיומי, אשר עוזר להם להביע רצונות וצרכים.

לילדים אין את החשש לטעות ולהיתפס כחסרי ידע וזה משהו שאנחנו צריכים ללמוד מהם.

במילים אחרות, כדי לצבור ביטחון בזמן אמת צריך להפנים שלא הכול ייצא מושלם ולהתרגל לכך על ידי לימוד של ניסוי וטעייה.

בזמן הלימוד צריך להתנסות ולמצוא את הדרך לתקן, בין אם תוך האזנה להגיית המילים בסרטים או סדרות ובין אם בשימוש באפליקציות השונות.

טכניקות זיכרון לזירוז הלמידה

שלב חשוב נוסף הוא הבנה של איך אני זוכר הכי טוב. לכל אחד יש דרכים משלו לזכור משפטים, רעיונות, דעות וכדומה.

אנחנו זוכרים בעיקר דברים ייחודיים, משונים, פרובוקטיביים ומרגשים. לכן ללמוד את חוקי הדקדוק עצמם זה נורא משעמם וחסר ערך להבנת השפה המדוברת.

על ידי יצירת משפטים יוצאי דופן אנחנו נצליח לרוב לזכור יותר טוב איך להגות אותם, איך לחבר אותם בדיבור השוטף וכמובן – מהי המשמעות שעומדת מאחוריהם. מומלץ לנסות לבחון את הזיכרון ולהבין מה עובד עליו.

ערן כץ - שיאן גינס בזיכרון ומומחה ללימודי אנגלית ושפות נוספותשיאן גינס בזיכרון – ערן כץ

ניו סקול משתפת פעולה עם שיאן גינס בזיכרון – ערן כץ. ביחד פיתחנו את MemoReach שהיא שיטה חדשנית ללימוד אנגלית ושפות נוספות.

השיטה פותחה עבור קורס ללימוד אנגלית וכמובן גם כל קורסי השפות האחרות שנלמדות בניו סקול. הקורסים שלנו כוללים שימוש מקיף בטכניקות זיכרון שערן כתב עליהם בספרים רבי מכר אשר פורסמו מסביב לעולם ובלמעלה מ-20 שפות.

בקורס אנגלית מדוברת או עסקית של ניו סקול אנחנו מטמיעים את המושגים החדשים באופן שיטתי בכל שיעור. כך התלמידים והבוגרים מגיעים לרמת דיבור מצוינת תוך שליפה של המילים הנכונות מהזיכרון.

מבדק זיכרון וסגנונות לימוד מותאמים אישית

קיימים אינספור חומרים אונליין כך שאפשר גם ללמוד ולשפר את האנגלית המדוברת באינטרנט. השאלה היא איך למצוא את הדרך שמתאימה לך באופן אישי וכך לבדוק את עצמך.

אולם לפני התחלת לימוד האנגלית המדוברת חשוב לדעת איך נכון לך ללמוד. שכן ישנם אנשים שצריכים את המסגרת החברתית כדי להגיע לרמה גבוהה של דיבור שוטף באנגלית.

לכל אדם סגנון לימוד שונה. חלקנו יותר קינסטטיים, אחרים יותר ויזואליים וכמובן יש לומדים שהם שמיעתיים.

ברגע שיהיו לך תוצאות מבדק של סגנונות לימוד וזיכרון – יהיה לך קל יותר להבין מהי הדרך שמתאימה לך ללמוד.

ניו סקול מציעה מבדק סגנונות לימוד בחינם, שהמטרה שלו היא שבמהלך הלמידה, בין אם לבד בבית או במסגרת קבוצתית, יוכלו התלמידים להבין איך להתקדם הכי מהר ובצורה הכי יעילה.

לפני כל קורס אנגלית מדוברת בניו סקול, עורכים התלמידים מבדק זה ומקבלים ניתוח של התוצאות.

לימוד לפי התאמה אישית הוא קריטי ואנשים שלא נבדקו מוצאים את הלימוד הסטנדרטי (כמו למשל במערכת החינוך) בדרך כלל כמשעמם וחסר היגיון.

על מנת ללמוד בצורה טובה יש לעבור תהליך חווייתי ופרקטי מאוד כמו למשל… בניו סקול 🙂

אוצר מילים באנגלית

המילים השימושיות ביותר באנגלית

כדאי לדעת כי אנגלית מדוברת היא השפה שנעשה בה השימוש הנפוץ ביותר בעולם אחרי סינית, גם לפני ערבית וספרדית.

לכן, תמיד אפשר למצוא מישהו שיכול לעזור לך לתרגל אנגלית מדוברת באופן אישי לאחר. השאלות הן איפה מתחילים, כמה הזדמנויות יש לך להתנסות והאם כוח הרצון שלך מספיק חזק כדי ללמוד אנגלית בעיקר לבד?

אם כן הנקודה החשובה ביותר בהקשר זה היא כי יש להכיר את אוצר המילים הנפוץ והחשוב ביותר שמבוסס על המילים הפופולריות ביותר באנגלית המדוברת.

ערן כץ מדבר על חוק ה-1000/75 כבר שנים: צריך להכיר את אלף המילים הכי נפוצות כדי לשלוט ב-75% מכל שיחה יומיומית. כך תוכלו להגיע להישגים משמעותיים בטווח הקצר ביותר ולשמור את כישורי הדיבור בזיכרון לכל החיים.

נגן וידאו

אולי יעניין אותך גם

שתפו עם חברים

שתפו עם חברים

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

טיל