החלטת ללמוד אנגלית מדוברת לבד ועכשיו צריך להתחיל לדבר – מה מומלץ לעשות?

אז ראשית, כל הכבוד על ההחלטה החשובה. לא כולם יכולים לפתח מיומנויות דיבור בלי לתקשר עם אחרים – בייחוד כשאין מורה או מישהו אחר שעוזר בסביבה. על מנת להגיע לרמה טובה של אנגלית מדוברת וכדי להיות מסוגל להשתמש בכישורים – צריך לתרגל לבד, מול מראה או על ידי הקלטת המשפטים שבנית, במטרה לשפר ולחדד את ההגייה, התחביר והשימוש הנכון בזמנים. היום אפשר אפילו ללמוד אנגלית מדוברת באינטרנט בלי לצאת מהבית, אך מומלץ להתנסות ולבדוק את עצמך כל הזמן. כמו כן כדאי להבין מהו סגנון הלימוד המתאים ביותר לך על ידי מבדק פשוט שאפשר לעשות בחינם וכך יכול לסייע מאוד בקיצור תהליך הלימוד. אז איך לומדים אנגלית מדוברת לבד?

אנגלית מדוברת: שלב אחר שלב

קודם כל, חשוב להבין שההבדל בין עברית לאנגלית הוא קודם כל באופן שבו מתארים זמנים בכלל ופעלים בפרט. הרעיון הוא פשוט: בעברית יש שלושה זמנים (עבר, הווה, עתיד וגם כמובן ציווי) כאשר באנגלית ובשפות לועזיות רבות אחרות, יש הרבה יותר. המטרה היא לתאר באופן מדויק יותר את מה שקרה, קורה או יקרה, למשל על ידי הווה מתמשך או עתיד שיתכן ויקרה (הרי לא ניתן לצפות באמת את העתיד). ברגע שבאמת מבינים את העקרון הזה, קל יותר לקלוט איך לדבר נכון בלי לדבוק בתבניות הטיפשיות שלמדו אותנו בבית הספר. רובם המוחלט של דוברי האנגלית מסביב לעולם אינם בכלל מכירים את כל החוקים הללו (Present Simple למשל). לא מאמינים? צפו בסרטון:

כמו כן יש פעלים מוזרים באנגלית כמו למשל ״הוויה״. כל מה שצריך להבין כאן הוא שבמקרים רבים יש פועל שהוא למעשה נסתר בעברית – הוויה. אנחנו פשוט פוסחים עליו כי אין בו צורך מאחר שאין הרבה סוגי זמנים כאמור. לדוגמה, לפי עקרון זה ׳אני הולך עכשיו הביתה׳ היה הופך למשפט ׳אני בהוויית הליכה הביתה עכשיו׳ או באנגלית: I am walking home. במילים אחרות, is, am, was, will הם פעלים שאנחנו פשוט לא משתמשים בהם בעברית. כך גם הרבה מילים אחרות שאנחנו לא משתמשים בהן בעברית, הן נפוצות מאוד באנגלית. לאחר שאנו מבינים את הרעיון הזה – הרבה יותר קל ללמוד אנגלית מדוברת.

חשוב לטעות!

השלב הבא שצריך להבין הוא שאין צורך להתמקד בחוקי דקדוק, אלא בניסיון בלתי פוסק לדבר בכל הזדמנות שיש, אך בהדרגה ובלי להעמיס על עצמך יותר מדי. בין אם לבד מול המראה על ידי חיקוי של משפטים ומילים ששמעת ובין אם על ידי ניסיון למצוא דובר אנגלית מנוסה – צריך לתרגל באופן שוטף ולקבל תיקונים או לבדוק את עצמך לפי החומרים שמצאת באינטרנט. העקרון החשוב ביותר ברכישת שפה, בדיוק כמו התהליך שעוברים ילדים, הוא לטעות. מי שלא טועה לא מצליח – כלומר, ניסוי וטעייה הם קריטיים להצלחה בלימוד האנגלית המדוברת. שפת אם נרכשת קודם על על ידי הקשבה ואז ניסיון לדבר.

ילדים ופעוטות טועים בלי סוף – במשך שנים. אין להם ברירה כי התקשורת היא כלי הישרדותי, קיומי, אשר עוזר להם להביע רצונות וצרכים. לילדים אין את החשש לטעות ולהיתפס כחסרי ידע וזה משהו שאנחנו צריכים ללמוד מהם. במילים אחרות, כדי לצבור ביטחון בזמן אמת צריך להפנים שלא הכל ייצא מושלם ולהתרגל לכך על ידי לימוד של ניסוי וטעייה. בזמן הלימוד צריך להתנסות ולמצוא את הדרך לתקן, בין אם תוך האזנה להגיית המילים בסרטים או סדרות ובין אם בשימוש באפליקציות השונות.

טכניקות זיכרון לזירוז הלמידה

שלב חשוב נוסף הוא הבנה של איך אני זוכר הכי טוב. לכל אחד יש דרכים משלו לזכור משפטים, רעיונות, דעות וכדומה. אנחנו זוכרים בעיקר דברים ייחודיים, משונים, פרובקטיביים ומרגשים. לכן ללמוד את חוקי הדקדוק עצמם זה נורא משעמם וחסר ערך להבנת השפה המדוברת. על ידי יצירת משפטים יוצאי דופן אנחנו נצליח לרוב לזכור יותר טוב איך להגות אותם, איך לחבר אותם בדיבור השוטף וכמובן – מהי המשמעות שעומדת מאחוריהם. מומלץ לנסות לבחון את הזיכרון ולהבין מה עובד עליו.

ערן כץ - שיאן גינס בזיכרון ומומחה ללימודי אנגלית ושפות נוספותשיאן גינס בזיכרון – ערן כץ

ניו סקול משתפת פעולה עם שיאן גינס בזיכרון – ערן כץ ובנתה איתו את MemoReach שהיא שיטה חדשנית שפיתחנו ביחד עבור קורס ללימוד אנגלית ושפות אחרות שנלמדות בניו סקול. קורסי השפות בניו סקול כוללים שימוש מקיף בטכניקות זיכרון שערן כתב עליהם בספרים רבי מכר אשר פורסמו מסביב לעולם ובלמעלה מ-20 שפות. בקורס אנגלית עסקית של ניו סקול אנחנו מטמיעים את המושגים החדשים באופן שיטתי בכל שיעור וכך מגיעים לרמת דיבור מצוינת תוך שליפה של המילים הנכונות מהזיכרון.

סגנונות לימוד מותאמים אישית

כדאי לדעת כי אנגלית מדוברת היא השפה שנעשה בה השימוש הנפוץ ביותר בעולם, גם לפני סינית וספרדית. לכן, תמיד אפשר למצוא מישהו או משהו שיכול לעזור לך לתרגל. השאלה היא כמה הזדמנויות יש לך להתנסות והאם כוח הרצון שלך מספיק חזק כדי לעבוד לבד. קיימים אינספור חומרים אונליין כך שאפשר גם ללמוד אנגלית מדוברת באינטרנט ולמצוא את הדרך שמתאימה לך וכך לבדוק את עצמך. אולם לפני התחלת לימוד האנגלית המדוברת חשוב לדעת איך נכון לך ללמוד שכן ישנם אנשים שצריכים את המסגרת החברתית כדי להגיע לרמה גבוהה של דיבור שוטף באנגלית. לכל אדם סגנון לימוד שונה: חלקנו יותר קינסטתיים, אחרים יותר ויזואליים וכמובן יש לומדים שהם שמיעתיים. ברגע שיהיו לך תוצאות מבדק של סגנונות לימוד וזיכרון יהיה לך קל יותר להבין מהי הדרך שמתאימה לך ללמוד.

ניו סקול מציעה מבדק סגנונות לימוד בחינם, כשהמטרה שלו היא שבמהלך הלמידה, בין אם לבד בבית או במסגרת קבוצתית, יוכלו התלמידים להבין איך להתקדם הכי מהר ובצורה הכי יעילה. לפני כל קורס אנגלית מדוברת בניו סקול עורכים התלמידים מבדק זה ומקבלים ניתוח של התוצאות. לימוד לפי התאמה אישית הוא קריטי ואנשים שלא נבדקו מוצאים את הלימוד הסטנדרטי (כמו למשל במערכת החינוך) בדרך כלל כמשעמם וחסר היגיון. על מנת ללמוד בצורה טובה יש לעבור תהליך חווייתי ופרקטי מאוד כמו בניו סקול. נוסף לכך יש להכיר את אוצר המילים הנפוץ והחשוב ביותר שמבוסס על המילים הפופולריות ביותר באנגלית המדוברת וכך להגיע להישגים משמעותיים בטווח הקצר ביותר ולשמור את כישורי הדיבור בזיכרון לכל החיים.

נגן וידאו

אולי יעניין אותך גם

לימודי שפות בניוסקול

כל מה שצריך לדעת על לימודי שפות

כל מה שצריך לדעת על לימודי שפות לפרטים על קורסי לימודי שפות של ניו סקול בשיטה שפיתחנו עם שיאן גינס בזיכרון החלטתם שהגיע הזמן לשפר…

שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

לכל אחד יש זיכרון לשפות, בואו לראות איך להגיע אליו >>>

rocket.svg